Як навчити дитину ділитись?

Дітям складно ділитись, особливо маленьким. Це нормальна частина розвитку. Усвідомлення і прийняття цього - перший крок, що допомагає малюку стати щедрою людиною.

Прагнення володіти - природня реакція підростаючої дитини. Протягом другого-третього року життя дитина переходить від розуміння себе в єдності з мамою і починаєставати індивідуальністю, все частіше починають звучати слова "Я сам!", "Моє!". Фактично "Моє!" - одне із слів, які найлегше вимовити малюку.

У дитини розвивається сильна прив'язаність як до речей, так і до людей. Коли дитині рік - їй важко "поділитись" мамою, коли виповнюється два - іграшковим ведмедиком.

Прагнення поділитись виникає зі співчуття, здатностірозуміти думку іншої людини, бачити світ її очима і з її точки зору. Дітям молодшим 6 років це дається важко. Головним чином вони діляться тому, що так навчили. Не варто очікувати, що маля у 2-2,5 роки легко навчиться спільному икористанню своїх іграшок. Діти  до двох років готові до паралельної гри з іншими дітьми, але не з ними. При мудрому вихованні дитина стає щедрою у 4-5 років. Оскільки діти починають грати один з одним і співпрацювати у грі, то починають розуміти значення спільного використання речей.

Що можуть зробити дорослі? Не пришуйте дитину ділитись. Натомість створіть стосунки і атмосферу, які заохочують дитину у цьому бажанні. Для вас це лише іграшки. Для дитини це важливі, цінні речі. Поважайте почуття малюка, заохочуючи прагнення ділитись. Спостерігайте, як дитина знаходить своє місце в колективній грі. Ви багато дінаєтесь про своє маля і зможете визначити, якої допомоги потребує. Якщо дитина схильна усе забирати в інших - діти не будуть з нею гратись. Якщо вона завжди жертва, то повинна зрозуміти силу слова "Ні". Поступово, за допомогою батьків, діти дізнаються, що життя проходить більш гладко, якщо вони здатні ділитись.

Формуйте великодушність. Якщо хтось просить у вас одну  з ваших "іграшок", обов'язково поділіться. Це буде виховним моментом, ви свої слова підкріплюєте діями.

Грайте. Навіть дворічна дитина може приймати участь у грі "Поділись своїм багатством". Дайте малюку декілька цукерок, печива, кубиків чи іграшок і попросіть поділитись ними з усіма, хто є в кімнаті: "Дай одне печиво старшому брату. Дай одне татові". Ви формуєте важливу рису - спільне користування є нормальною особливістю життя, спільне користування приносить радість.